INSECT ARK - Raw Blood Singing
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
"Na východním břehu Mrtvého moře, tam kde bahno probublává na povrch nejšpinavější a nejsmradlavější, žila kdysi dvě mocná města, Sodoma a Gomora. Jak zaznamenali v análech mravokárci, obyvatelé obou sídel se oddávali všem myslitelným neřestem (...), dokonce na veřejnosti pouštěli větry. Rozhořčen nad veškerou míru takovou zkažeností nařídil Všemohoucí obě města po zásluze vyhladit."
----------
„In The Shadow Of The Sword“ je už tretia kniha z pera agilného Brita, ktorá vyšla v českom jazyku. Desať rokov starý preklad fenomenálneho „Rubikonu“ o konci rímskej republiky a nástupe cisárstva bol nasledovaný dielom „Persian Fire“, v ktorom sa zasa venuje grécko-perzským vojnám, nazerajúc na ne ako na prvý skutočný „globálny“ vojenský stret východu so západom.
Na jar vydaná česká verzia „Ve Stínu Meče“ si v mnohom nezadá s prelomovým Rubikonom. Je hrubá, natlakovaná informáciami, ktoré pre historických nadšencov majú cenu zlata a opäť raz... veľmi zle naformátovaná. Na jednoliaty text, ktorý plynie bez grafického členenia aj 20 strán v kuse, som si už zvykol minule. Nový level sadizmu žiaľ predviedol vydavateľ v uplynulom roku, keď písmo ešte o jedno číslo zmenšil a riadkovanie zhustil. Toľko ku každovečernému sebatrýzneniu.
So samotným obsahom diela však panuje veľká spokojnosť. Publikácia chce objasniť, ako sa bezvýznamní kočovníci z púšte mohli stať svetovou veľmocou. Holland si však s obyčajným (i keď informačne bohatým) opisom kľúčových udalostí tej-ktorej doby nikdy nevystačí. Široko poňatým mapovaním histórie Perzie (Íránšár), neskorého rímskeho cisárstva a Arabov chystá pôdu pre pochopenie „kto-kedy-kde-ako-prečo“.
Samotnej „bitke o všetko“ tak predchádza pútavý exkurz do situácie, v akej sa najvýznamnejšie mocnosti nachádzali na prelome staroveku a stredoveku, kedy pohanské kulty začali byť vytláčané novou „módou“ monoteizmov. Kniha tak dosahuje takej komplexnosti, až si uvedomíte, že nedržíte v rukách populárno-náučnú literatúru ale skôr užšie zamerané dejepisné skriptá pre záujemcov o konkrétne historické etapy. To napokon platilo aj o jeho predchádzajúcich dielach.
Nie vždy pozitívne vnímanou, no pre mňa silnou stránkou knihy, je opäť priehrštie málo známych, subjektívne vtipných, niekedy šokujúcich informácií, ktoré dávajú aspoň hmlistú predstavu o tom, ako veľa ten človek musel o problematike prečítať a čím všetkým sa musel prehrýzť. Všetko je totiž doložené poznámkovým aparátom, ktorý by zaplnil toaleťák. Kdesi som si prečítal názor, že Holland je zároveň historik a literárny umelec – tu treba len spokojne a vďačne prikývnuť.
----------
"Přesvědčivost toho receptu - totiž že víra v Krista vede jeho vyznavače k pozemské slávě - utrpěla během následujících století řadu těžkých ran. Dokonce čím křesťanštějšími se Římané stávali, tím užší a těsnější byli hranice jejich říše. Teologové vymýšleli pro tento záhadný jev nejrůznější vysvětlení, a museli se hodně snažit."
----------
Autorovi jeho „schopnosť“ z hodiny dejepisu urobiť prakticky grotesku, žeriem aj s navijakom. Tým skôr, že kniha nie je zábavnými momentami presýtená a navyše ide o humor sofistikovaný, bublajúci hlboko pod pivným „small-talkom“, neraz vyžadujúci aspoň tie gymnaziálne jednotky z dejepisu.
Tu zaváži aj milý fakt, že autor žiadnej strane nefandí, či už opisuje zásadný míľnik dejín, alebo ide o marginálnu búrku v pohári vody. Objektívne vie dať na frak raz jednej a neskôr druhej strane. Ako vedľajší produkt tak vyvoláva u čitateľa dojem akejsi celkovej márnosti konania hlavných aktérov vo vzťahu k mlynskému kolesu dejín. Kniha akoby plynula v duchu „kto pil, umrel a kto nepil, umrel vlastne tiež“. Získate dojem, že sa minimalizuje dôležitosť pohnútok, ktoré jednu či druhú stranu vedú ku konkrétnemu konaniu.
----------
„Dne 23. února 628 zajali dva Šahrvarázovi synové chorého monarchu – upoutaného na lůžko v důsledku chronické úplavice – a uvěznili ho v jednom z jeho paláců. Tam před něho navršili velkou hromadu zlata, stříbra a drahokamů, ale žádné jídlo. Chosraua tam zanechali o hladu pět dnů, dokud se doslova nevyprázdní z podoby. Šestého dne ho pak jeho věznitelé rozstříleli šípy na kousky.“
----------
Tom Holland sa podujal na úlohu, ktorá môže ľubovoľnému historikovi zabrať aj celý život, vskutku hodinársku prácu však podľa môjho názoru zvládol veľmi obstojne i keď určite nie vyčerpávajúco. Mnohé pramene pritom sršia nejednoznačnosťou či zavádzajúcou obraznosťou a výpovedná hodnota takej Biblie, Koránu či Tóry pre beh dejín bude už asi navždy predmetom odborných polemík. Špeciálne autori Koránu si nedávali prácu s odkazmi na geopolitiku, ako autor nezabúda zdôrazniť.
Holland však napriek tomu všetkému popísal takmer tisícročnú etapu dejín Blízkeho východu. Inak suchopárne informácie, často zdegradované na úroveň dohadov, zatraktívnil svojím unikátnym rozprávačským štýlom, nepriamo poukazujúc na to, že klasické učebnice dejepisu sú jednoducho príliš priamočiare, koridorové a čiernobiele na to, aby z nich bolo možné situáciu plne pochopiť. Škoda len absencie obrazových materiálov a minimálneho množstva ilustračných máp.
----------
Frajer na záver
"(...) bídný Arius skonal pohříchu symbolicky, máme-li věřit zprávám jeho rozjařených nepřátel - roztrhla ho prudká erupce exkrementů deroucích se mu z útrob, když se vyprazdňoval v jakési postranní uličce..."
----------
Jedna z najzaujímavejších publikácií v oddelení historickej literatúry faktu za minulý rok.
Jedna z najzaujímavejších publikácií v oddelení historickej literatúry faktu za minulý rok. Radosť čítať takéto podanie histórie!
8,5 / 10
Vydáno: 2015
Vydavatel: Dokořán
Určitě vynikající kniha, typografická úprava činí její četbu poněkud obtížnou, nicméně obsah se rovná zlatu (při dnešní ceně spíše platině). Holland má talent předat ty podstatné informace, i nejjemnější nuance, nevyřešené problémy nenásilnou formou, umělecký génius s vědeckou pečlivostí vpraví i barbara na pozdní antiku do obrazu tehdejší doby, jejích problémů. Překlad i obálka na úrovni. A pozor nedávno vydal knihu na první římské císaře s názvem Dynasty, takže třeba se Dokořán pochlapí a nebude jim trvat vydání 3,5 roku jako u této knihy, která si myslím mohla být do 1,5-2 let přeložena, editována, vydána.
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
Odporně chutná lahůdka ukuchtěná z nekompromisně kvalitních surovin. Je to "jen" svérázný old school death metal anebo moderní verze extrémních forem metalové muziky? Možná oboje,ale rozhodně unikátní záležitost pro hledače v okrajových hudebních sférách.
Velkolepé, mnohovrstevnaté a produkčně velkorysé dílo. Jiné ani po minulém albu být nemohlo. Pro někoho možná i trochu za hranou kýče, ale když Jón Aldará se velmi dobře poslouchá, ať působí kde chce. Není to na první poslech, ale i po něm už spokojenost.
Deska, která po skvělém singlu ("Break My Lying Tongue") nakonec nedokázala tuto laťku udržet po celou hrací dobu. Silnější skladby se míchají s těmi "vatoidními" a jako celek nahrávka uplyne a příliš emocí nevzbudí. Model VOLA se asi opravdu vyčerpává.
Zásadní kapela mého dospívání a také kapela, kterou jsem 20 let ignoroval přišla s deskou odkazující k tomu nejlepšímu z její historie. Zároveň ovšem ani neevokuje pocit opakování se. "Disintegration" je jen jeden, ale tohle rozjímání mě prostě baví.
16 minut šťavnatého technického thrashingu a dva covery od kapely, která má řemeslo v paži. Je v tom ta patřičná lehkost, drive i finesa, které člověk od téhle žánrové generace automaticky čeká. Jako drobný příkrm v čase thrashového hladu obstojně zasytí!
Trochu rozpačitý počin po čtyřech letech od minulého alba "The Fallen Crimson". Nedotažené, možná zbytečně stručné album stojí na pouhých náznacích síly, kterou skupina v minulosti disponovala. Ale hezké momenty s typickým rukopisem se najdou, to zase jo.